Keylogger

Keylogger je jeden z najhorších vírusov, ktoré môžete do počítača dostať. Sleduje všetko, čo píšete, no vy neviete, že ho máte nainštalovaný. Dá sa mu však brániť.

Prišiel o 90 000 dolárov

Vo februári 2005 podal podnikateľ z Floridy žalobu proti Bank of America za to, že mu neznámi hackeri z účtu ukradli 90 000 $. Neskôr sa ukázalo, že mal počítač napadnutý škodlivým programom, cez ktorý sa útočníci dostali až k jeho účtu. Podobných prípadov existuje viacero a stále pribúdajú. Kým v roku 2000 bolo identifikovných 300 prípadov, v roku 2005 už viac ako 6000. Za všetko môže keylogger softvér.

Keylogger je program, ktorý sleduje a zaznamenáva všetko, čo píšete na klávesnici, pričom vôbec neviete, že vás niekto sleduje. Tento spôsob sa zvyčajne využíva so zlým úmyslom a s cieľom zhromažďovať informácie o vašom účte, číslach kreditných kariet, používateľských menách, heslách a ďalších súkromných údajoch.

Okrem podvodných praktík sa však keylogger používa aj s dobrým úmyslom.

Najčastejšie ním rodičia sledujú online aktivity svojich detí alebo zamestnávatelia dávajú pozor, či ich zamestnanci skutočne pracujú alebo len surfujú na internete.

No nech sa k vašej online aktivite dostane ktokoľvek s dobrým či zlým úmyslom, mali by ste vedieť, ako sa brániť. Inak môžete ľahko niekomu poskytnúť informácie, ktoré nechcete. A potom je už len krok k tomu, aby ste prišli aj o peniaze či virtuálnu identitu, cez ktorú vás navyše môžu vydierať, aby ste im dali ešte viac, inak vám vaše účty nevrátia.

Ako sa keylogger dostane do počítača?

Keylogger sa šíri rovnakým spôsobom, akým sa šíria aj iné škodlivé programy. Stačí, že otvoríte nakazenú prílohu, ktorú ste dostali cez e-mail, textovú správu či sociálnu sieť a ste v pasci. Keylogger sa vám nainštaluje aj bez vášho vedomia.

Keylogger sa do počítača môže dostať aj tak, že navštívite webovú stránku, ktorá ním je napadnutá. Vtedy vám neostáva nič iné, len keylogger rýchlo odstrániť. Ešte lepšie je takýmto situáciám vopred predchádzať.

Ako zistím, či mám keylogger?

Odhaliť keylogger je zložité. Napadnutý počítač sa správa takmer bez zmien a málokedy je dôvod na podozrenie. Existuje však zopár príznakov, vďaka ktorým to môžete ľahko zistiť.

Patria medzi ne tieto:

  • zariadenie má nižší výkon pri prezeraní webových stránok
  • napísaný text alebo pohyb kurzorom myši sa vám zobrazí s oneskorením, prípadne sa nezobrazí vôbec
  • počas načítavania webových stránok sa vám zobrazujú chybové hlášky
  • v počítači máte nainštalované neznáme programy a vyhľadávané odkazy sú presmerované do iného prehliadača, aký používate
  • v internetovom prehliadači sa vám objavil nový panel nástrojov alebo sa zmenila aj domovská stránka prehliadača

5 spôsobov, ako sa chrániť

Aj v prípade technológií platí, že najlepšia ochrana je prevencia. Vyhýbajte sa preto takým aktivitám, ktoré by mohli nakaziť váš počítač, smartphone alebo tablet.

Patrí medzi ne návšteva nebezpečných stránok alebo sťahovanie podozrivých príloh od neznámych osôb, ktoré by mohli obsahovať infikované programy, videá či hry.

  1. Buďte opatrní pri otváraní príloh. Keylogger sa dá totiž vložiť do akéhokoľvek súboru v e-maile, cez chat, sociálne siete, alebo dokonca do textových správ v mobilných zariadeniach.
  2. Strážte si svoje heslo. Zvážte používanie jednorazových hesiel a skontrolujte, či sa nachádzate na stránke so zabezpečenou verziou https. Zistite to podľa toho, že sa v hornom riadku prehliadača nachádza symbol visiaceho zámku. A ak to stránka ponúka, nastavte si dvojfázové overenie hesla.
  3. Skúste alternatívne rozloženie klávesnice. Väčšina keylogger softvérov vychádza z toho, že používate tradičné rozloženie kláves, teda QWERTY. Preto ak používate rozloženie klávesnice QWERTZ, získané údaje nemusia dávať zlodejovi celkom zmysel a vy môžete aspoň trochu zmenšiť úspešnosť útoku.
  4. Pravidelne si aktualizujte prehliadač, operačný systém aj ostatné programy.
  5. Neklikajte na vyskakovacie okná.

Ako sa hovorí, opatrnosti nikdy nie je dosť. Dávajte si preto pozor pri každom kliku, alebo si nainštalujte softvér, ktorý vás pred keyloggermi ochráni.